Na obali je pogost pojav, da otroci (tudi ob pomoči staršev) nosijo morske živali kot so morske zvezde, kumare, raki in ježki iz morja. Te živali v vedrih, mrežicah, lončkih in na kopnem doživljajo grozen stres, nekatere celo umirajo. To, da se otroci navdušujejo nad živalmi, njihovo biologijo in vedenjem, je naravnost čudovito. Kot odgovorni starši pa moramo vseeno poskrbeti, da z njimi ravnajo etično. Zato na počitnicah živali ne nosimo iz morja, temveč jih opazujemo v njihovem naravnem okolju. S plavutkami in masko lahko uživamo v opazovanju živali, brez da jih pri tem spravljamo v nepotreben stres.
V vročih poletnih mescih (pravzaprav tudi v toplih spomladanskih in jesenskih) se temperature v vozilu resnično hitro dvignejo. Vsi poznamo situacije, ko moramo najprej malo počakati, preden lahko sedemo v avto, še nekaj časa po tem pa težko vozimo, saj je krmilo vroče kot razbeljeno železo. Tudi ob odprtem oknu se notranjost vozila res hitro segreje, sploh na soncu, žival lahko že v nekaj minutah doživi toplotni udar, ki je pogosto lahko smrten. Še posebej so na visoke temperature občutljivi mladički, starejše živali, srčni bolniki in brahiocefaliki. Bodimo odgovorni lastniki in poskrbimo za varnost svojih živali. Psa lahko v mnogo trgovin že vzamemo s sabo ali pa ga privežemo zunaj, mu zagotovimo senco in vodo ter prosimo koga od mimoidočih, da ga ta čas nadzira. V nasprotnem primeru je boljše, da žival počaka doma kot da jo puščamo v avtomobilu.
Ljudje velikokrat škodujejo živalim, ki se jih bojijo, na primer na morju meduzam. Ulovijo jih, izvlečejo iz morja in pustijo na kopnem, da poginejo. Pri tem pogosto pokončajo tudi meduzam podobne neškodljive rebrače. Te nimajo ožigalk in nam niso nevarne, pri nas poznamo tako avtohtone kot tujerodne vrste. Slednje lahko predstavljajo problem, ki pa naj ga rešujejo strokovnjaki, ne kopalci. Turisti pa poskrbimo za to, da na plaži ne delamo škode: pospravimo za sabo smeti, živali pa pustimo v njihovem naravnem okolju. Meduzam se lahko enostavno izognemo, če jih opazujemo z masko; če je strah premočan, pa se lahko rajši okopamo v jezeru.
Nemalokrat se srečujemo s primeri, ko ljudje ne zagotovijo primerne oskrbe svoji živali v času dopusta. Muce, ki ostanejo brez nadzora in primernega zavetja ter sveže hrane na dvorišču, so pogost pojav, med počitniško sezono pa se celo poveča število namernih zapustitev. Ne bodimo sebični in upoštevajmo dejstvo, da so mačke živa čuteča bitja in niso sposobne same poskrbeti zase. Lastniki smo tako moralno kot pravno dolžni poskrbeti za njihovo varno in kvalitetno bivanje, tudi med našo odsotnostjo. Žival lahko bodisi odpeljemo s sabo na dopust, če to ni možno, obstajajo v ta namen pasji in mačji hoteli. Pri mačkah najbolj praktična možnost pa je oskrba na domu, ki je lahko tako profesionalna (plačljiva) kot tudi laična (prosimo prijatelja ali sorodnika). V vsakem primeru pa je nujno, da zadolženi osebi zagotovimo vso potrebno opremo (npr. posip za stranišče, transportni boks), dovolj hrane, ki jo je žival navajena (ali natančna navodila, kje jo kupiti). Pred odhodom se prepričamo, da je žival zdrava in v dobri kondiciji oziroma »varuško« dobro poučimo o njenem zdravstvenem stanju, morebitnem zdravljenju, dietni hrani ipd. Predamo ji tudi navodila o tem, kdaj je potreben nujen obisk veterinarja, kdo je naš lečeči veterinar ter katere so kontaktne številke v nujnih primerih. Ne pozabimo še na pooblastilo, da lahko npr. v primeru pobega oseba prevzame žival v zavetišču.
Če ste organizacija, ki bi rada uporabila te grafične materiale za osveščanje, nam pišite na info@zvezazazivali.si.